2 Nisan 2017 Pazar

Krallık WhatsApp'ın peşine düştü!

İçişleri harekete geçti

Bu gelişmenin ardından İçişleri Bakanlığı Sekreteri Amber Rudd, hükümet adına Pazar günü BBC’ye konuşarak krallığın istihbarat ajanslarının WhatsApp sunucularına tam erişimlerinin olması için çalışacaklarını açıkladı. Amber Rudd'ın bu hafta içinde Google, Facebook ve Twitter’dan temsilcilerle buluşacağı açıklandı. Ayrıca Sky News’a konuşan Amber Rudd, bu dev şirketleri ile ilgili, “Bir azardan çok daha fazlasını alacaklar” diyerek güç gösterisinde bulundu.
İçişleri Sekreteri Amber Rudd
“Teröristlerin birbirleriyle konuştukları bir platforma erişimimizin olmaması çok saçma bir durum” diyen Rudd, “Bunun için onlarla bir uzlaşma sağlamam gerekli” yorumunu yaptı.
WhatsApp’ın ise hükümetlerden gelen erişim taleplerine çok zor onay verdiği biliniyor. Uçtan uca şifreleme özelliğini tanıttıklarında, Brezilyalı bir mahkeme, uyuşturucu trafiğinde yer aldığına inandıkları bir şüphelinin mesajlarını kendileriyle paylaşmayı reddettiği için tüm ülkede WhatsApp’ı 3 gün boyunca engellemişti.
17-03/29/londra-saldirisi.jpg
WhatsApp her ne kadar “Uçtan uca şifreleme sayesinde bizim mühendislerimiz bile sizin mesajlarınızı göremez” diyerek garanti vermiş olsa da, Ocak ayında ortaya çıkan bir skandalla uçtan uça şifrelemenin söylendiği gibi işe yaramadığı gösterilmişti. Krallığın bu skandalda ortaya çıkan güvenlik açığını kullanmak istediği, ve Rudd’ın WhatsApp’la bunun pazarlığını yapacağı konuşuluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder